Sivu 1/1

MC 434 nostolaite ei nosta

ViestiLähetetty: 20.11.2022 13:25
Kirjoittaja MK24 434
Nyt ilmeni uusi ongelma 434:n kanssa. Traktori oli jonkin aikaa käyttämättä polttopuiden teon jälkeen. Nyt ajoin sen lämpimäksi ja kokeilin samalla nostolaitteita. Kaksi kertaa kävi niin että varret ei nousseet ollenkaan kun käynnistin noston. Sitten kun nosteli vartta muutaman kerran käsin, alkoi taas toimia ja vähän ajan päästä teki uudestaan saman. Mikä tuollaista voi aiheuttaa, onko siitä joku paikka taas hajoamassa ?
Hydraulipumppu on uusi, vaihdettu n. vuosi sitten ja öljyä on normaalimäärä.
Olisiko teillä kokeneemmilla asiantuntijoilla tuohon tietoa ?

Re: MC 434 nostolaite ei nosta

ViestiLähetetty: 21.11.2022 13:08
Kirjoittaja MK24 434
Onkohan tämä joku mysteerivika, puhuin yhden traktorikorjaajan kanssa eikä hänellekään ollut tullut tällaista tapausta aikaisemmin vastaan. Tuli mieleen että onko käyttölaitteissa sen nostovivun perässä jotakin sellaista mikä voisi olla irtoamassa tai muuten antamassa periksi ? Osaisi edes alkaa katsomaan oikeista paikoista ennenkuin sitä rupeaa purkamaan.
Huolestuttaa vähän kun alkaa lumien auraus lähestyä enkä haluaisi että se pettää kun pitäisi olla tietä putsaamassa.

Re: MC 434 nostolaite ei nosta

ViestiLähetetty: 21.11.2022 20:06
Kirjoittaja MTI
Mullahan oli tuossa b414 nostolaitteessa sylinterin tiivisteen vaihdon jälkeen vika ettei alkanut nostaan ollenkaan. Oli kyllä vanha väljä pumppu silloin. Vähän kun käytin putkea löysällä pumpusta, niin alkoi pelaa. Oli ilmaa.