Case ih 1056 polttoainetankin irrotus

International ja uudempien Case IH-traktoreiden keskustelualue

Case ih 1056 polttoainetankin irrotus

ViestiKirjoittaja Kilgore Trout » 11.06.2024 18:39

Case alkanut tiputtamaan polttoainetta ajon aikana jostain tankin yläosasta varsinkin kun tankki on täynnä. Tankin varmaan joutuu ottamaan irti, jotta vuotopaikka selviää? Mitä kaikkea ensikertalaisen kannattaa huomioida tankin irrotuksessa ja mahdollisessa vuodon korjaamisessa?
Kilgore Trout
 
Viestit: 3
Liittynyt: 22.08.2021 18:42

Re: Case ih 1056 polttoainetankin irrotus

ViestiKirjoittaja MJKA » 05.07.2024 13:31

Olisiko se vuoto siinä täyttöputkesta lähtevästä letkusta joka menee tankin päälle, eli sehän on ilmaletku josta pääsee ilma pois tankkia täytettäessä. Nimittäin juuri eilen huomasin, että omassa 845XL:ssä oli letku hapertunut yläliitoksesta, No, sen sai lyhennettyä mutta pian menee uusiksi. katsoin vain, että siellä tankin päällä on aika ahdasta, eli joutuuko hyttiä nostamaan etupäästä.
MJKA
 
Viestit: 4
Liittynyt: 03.01.2015 10:22

Re: Case ih 1056 polttoainetankin irrotus

ViestiKirjoittaja Kilgore Trout » 06.07.2024 07:56

Ainakin 1056:sessa piti oikea takarengas ottaa pois, jotta tankin sai ulos. Onneksi vuoto oli minunkin tapauksessa hapertuneessa letkussa ei lahonneessa tankissa. Laitan uudet polttoaineletkut ja maalaan tankin niin jospa niillä pääsisi taas seuraavat 35 vuotta. Saakohan noita tankin ympärillä olevia kumipehmukkeita mistään uusia?
Kilgore Trout
 
Viestit: 3
Liittynyt: 22.08.2021 18:42

Re: Case ih 1056 polttoainetankin irrotus

ViestiKirjoittaja MJKA » 08.07.2024 08:45

Kilgore Trout kirjoitti:Ainakin 1056:sessa piti oikea takarengas ottaa pois, jotta tankin sai ulos. Onneksi vuoto oli minunkin tapauksessa hapertuneessa letkussa ei lahonneessa tankissa. Laitan uudet polttoaineletkut ja maalaan tankin niin jospa niillä pääsisi taas seuraavat 35 vuotta. Saakohan noita tankin ympärillä olevia kumipehmukkeita mistään uusia?

Tuota varaosa kuvastoa kun selasin, niin kyllä siellä noita kumipehmukkeita näkyy olevan, voi vain hinta täällä olla "suolainen", ainakin mitä olen vähiä osia tarvinnut niin hintaa on. Nettihaulla varmaan maailmalta löytyy, voi ainakin verrata,
MJKA
 
Viestit: 4
Liittynyt: 03.01.2015 10:22


Paluu International traktorit

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 0 vierailijaa